Hızlı Randevu

Kayseri Yetişkin Psikolog Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Alışveriş Bağımlılığı

Alışveriş bağımlısı olan kişiler...

Alışveriş bağımlılığı kişinin kontrolsüzce alışveriş yaparak, para harcayarak  bundan keyif alması, mutluluk duyması ve rahatlaması gibi belirtiler içeren ciddi bir psikolojik  rahatsızlıktır. Tedavi edilmesi gerekir.

Nadiren kendini iyi hissetmek için alışveriş yapmakla,  bağımlı olmak birbirinden farklıdır. 

Alışveriş bağımlılığında mutluluğu satın alma arzusu vardır. Genel olarak bağımlılıkların perde arkasında kişilerin duygusal boşluklarını ve insanlarla kuramadığı ilişkilerin yerini maddelerle doldurma, bu eksiklikleri gizleme ihtiyacı yatar.

Alışveriş bağımlısı olan kişiler alışveriş süresince ve sonrasında; rahatlık, mutluluk, zevk ve coşku hissederler. Fakat çok kısa bir süre sonra bu duygular suçluluğa, pişmanlığa ve utanca dönüşür. Bu olumsuz duyguların ardından çözümü yine alışveriş yapmakta bulurlar. Kadınlar genellikle giyim, kozmetik türünde alışveriş yaparken Erkekler teknolojik aletlere harcama yaparlar. Alışveriş paketlerini gördükçe rahatlarlar, evde bulunan çoğu şeyin paketi bile açılmamıştır. Alışveriş kısır bir döngü halini almıştır. Gerekirse borç alıp tekrar alışverişe giderler. 

Bağımlı kişiler basta bunu kabul etmekte zorlanırlar çünkü bu kontrolsüz davranışları ihtiyaçların karşılanması olduğunu düşünürler. Fakat zamanla aşırı miktarda harcanan para  ve bu kontrolsüz davranışlar nedeniyle yıpranan yakınlardan gelen tepkiler neticesinde kişi sıkıntıya girer. Bir sorun olduğunu görmeye ve  tedavi olmayı düşünmeye başlar. Öncelikle bireyin  davranışlarının ve onların sonuçlarının farkına varması ardından da bağımlı olduğunu kabullenmesi gerekir. Kişi; öfke, kaygı, korku ve üzüntü gibi duygularını farkedip organize edebilme becerisi geliştirebilmeli ve duygularını kendine doğru bir şekilde ifade edebilmeyi öğrenmelidir.

Alışveriş bağımlılığı tedavisi için Kayseri Psikolog yardımıyla psikoterapi  desteği alabilirsiniz . Aynı zamanda farmakoterapi ve  grup terapilerinin de yararlı olduğu görülmüştür. 

  1. Peki aşırı para harcama ve kontrolsüz alışveriş yapma davranışından kaçınmak için neler yapılabilir? 
  2. Mutsuzken alışverişe çıkmayın.
  3. Alacaklarınızın bir listesini yapın.
  4. Kredi kartı kullanmayın. Listenize yetecek kadar nakit para taşıyın.
  5. Ani karar vermeyin.
  6. Alışveriş yapmak yerine sosyal aktivitelere katılın. 

 

Konuyla İlgili Randevu Oluşturmak İçin TIKLAYINIZ.

 

Etiketler: Kayseri Yetişkin Psikoloğu | Kayseri En İyi Psikolog | Kayseri Alışveriş Bağımlılığı