Hızlı Randevu

Kayseri Yetişkin Psikolog Randevu almak için lütfen formu doldurun.

HM Vakası - Anterograd Unutkanlık

Her güne sıfırdan uyanmak ve anılar oluşturmaya çalışıp oluşturamamak…

Bugün sizlere bilime çok şey kazandırmış fakat bir yandan da üzücü bir hikayeye sahip olan Henry G. Molaison’dan bahsedeceğim. En bilinen adıyla “H.M. Vakası”.

H.M.  9 yaşında bir kaza geçirmiş ve kaza sırasında başını  şiddetli bir şekilde çarpmış. Bunun sonucunda da giderek sıklaşan epilepsi nöbetleri geçirmeye başlamış. Hayatı adeta bir kabusa dönmüş ve 21 yaşına geldiğinde geçirdiği nöbetlerin sayısı günde 10’a kadar yükselmiş. H.M bu rahatsızlıktan kurtulabilmek için çeşitli yollara başvursa da hiçbir faydası olmamış. Daha sonra dönemin önde gelen beyin cerrahlarından Dr. William Beecher Scoville ile görüşmüş ve doktor deneysel bir ameliyatla hipokampüs ve amigdalasının büyük bölümünün almaya karar vermiş. Bu ameliyat 1953 yılında H.M. 27 yasındayken gerçekleştirilmiş.

Ameliyattan sonra  H.M’nin epileptik nöbetleri yılda 1-2 defaya kadar düşmüş,  Kısa süreli belleğinde  hiçbir problem yokmuş. Dil, kavrama, problem çözme açısından da sorun yaşamıyor ve zekası da ortalamanın üstündeymiş. Fakat uzun süreli belleğinde  yeni bilgileri tutamıyor ve eskileri de haztırlamakta zorlanıyormuş. Ve o ameliyattan uyanışından itibaren hayatı boyunca hiç bilinçli bir bellek oluşturamamış. Günlük yaşantıları dakikalar içinde silinip gidiyormuş. Tanıştığı insanları, yemek yiyip yemediğini dahi hatırlayamıyormuş. Ameliyatının pek bilinmeyen sonuçları arasında acı eşiğinin çok yüksek olması, acıkıp susadığının farkına varmaması da bulunuyor. Katıldığı araştırmaların büyük bölümünü yöneten, araştırmalar dışındaki hayatında da ona yardımcı olan ve Suzanne Corkin bile H.M. için her gün yeniden tanıştığı biri olarak kalmış. Henry Molaisonu’un hayatını Etkileyen bu rahatsızlık Anterograd Amnezi yani İleriye Dönük Unutkanlık adıyla bilinmektedir.

H.M., 2 Aralık 2008 yılında hayatını kaybetmiş ve o zaman bile kendisinin 20’li yaşlarda olduğunu zannediyormuş . Çünkü onun için ameliyattan sonraki yıllarına var denemezdi. 

Her güne sıfırdan uyanmak ve anılar oluşturmaya çalışıp oluşturamamak… 

 

Anahtar Kelimeler: Kayseri Psikolog İpek Timur I Psikoloji Deneyleri I İlginç Psikolojik Vakalar I HM Vakası